
V spoločnosti rýchlo narastá počet závislostí a čoraz väčšiu časť pacientov tvoria mladí ľudia, ktorí sa nedokážu ani na chvíľu odtrhnúť od elektroniky. Po pandémii a v dôsledku nedostatku vhodných vzorov sa pre čoraz viac mladých ľudí stáva ich vlastný mobilný telefón… väzením.
Narastá počet závislostí u detí a mladých ľudí, najmladší pacienti majú 12-13 rokov; obzvlášť znepokojujúca je závislosť od smartfónov,“ povedala pre PAP Iwona Sztajner, odborníčka na psychoterapiu závislostí zo združenia MONAR.
– Po pandémii ľudí s duševnými poruchami bolo dvakrát viac. V súčasnosti sa počet pacientov neustále zvyšuje, pretože veľa ľudí sa stáva závislými, ale aj preto, že rastie povedomie o tom, že sa to dá liečiť,“ povedal vedec.
V odpovedi na otázku o vplyve obmedzení COVID na duševné zdravie detí a mladých ľudí odborník uznal, že izolácia prispieva k zvýšenému riziku. – Covid spôsobil obrovskú duševnú spúšť, pretože mladí ľudia boli zatvorení, izolovaní od svojich rovesníkov. Vysvetlila, že sedeli doma, čo zvýšilo surfovanie na internete a hranie hier.
Na otázku o štatistikách pacientov poradne, v ktorej pracuje, psychologička uviedla, že približne 30 percent klientov tvoria deti a mladiství so závislosťami.
Keď hovoril o definícii behaviorálnej závislosti, Sztajner vysvetlil, že ide o závislosť od nutkavého vykonávania špecifických činností, ktoré majú zlepšiť depresívne nálady alebo pomôcť vyhnúť sa im. Ako uviedla, mechanizmy závislosti sú podobné: strata kontroly, zvyčajné vykonávanie činností, strata záujmu o každodenný život, neplnenie základných potrieb a povinností. Najmladší pacienti, ktorých máme, majú 12-13 rokov. Privádzajú ich rodičia, pretože sú závislí od smartfónu,“ uviedol vedec pre tlačovú agentúru.
Spomedzi rôznych nebezpečenstiev spojených so zneužívaním telefónu a počítača deťmi Sztajnerová spomenula pornografiu, s ktorou sa podľa nej stretáva „väčšina“ mladých ľudí používajúcich moderné zariadenia. – Je to obrovská hrozba,“ varovala.
Prevzaté z pch24.pl