Britská vláda má v úmysle premiestniť nelegálnych prisťahovalcov, ktorí sa v súčasnosti zdržiavajú v hoteloch. S najväčšou pravdepodobnosťou ich pošle na bývalé vojenské základne, do nepoužívaných ubytovní a na veľké lode kotviace v prístavoch. Vláda tiež oznamuje, že časť z nich bude poslaná späť do Rwandy.
Minulý víkend počet nelegálnych prisťahovalcov, ktorí od začiatku roka prekročili Lamanšský prieliv do Spojeného kráľovstva, presiahol 10 000. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022 ide síce o 11-percentný pokles, ale ako zdôrazňujú britskí odborníci, je to príliš málo na to, aby sme mohli hovoriť o skutočnom pokroku pri zastavení prílevu.
Doba medzi 10. a 17. júnom bola pre pohraničnú stráž mimoriadne intenzívna. V tom čase prišlo do Spojeného kráľovstva cez Lamanšský prieliv 2 529 migrantov z afrických krajín alebo Blízkeho východu. To je takmer štvrtina všetkých príchodzích, ktorí do krajiny vstúpili nelegálne.
Ešte v januári premiér Rishi Sunak oznámil zníženie nelegálneho prisťahovalectva. Tento sľub sa stal jednou z jeho piatich priorít na tento rok, hoci doterajšie výsledky nie sú veľkolepé. Odborníci poukazujú na to, že ak chce Konzervatívna strana vyhrať budúcoročné voľby do Dolnej snemovne, musí priniesť zníženie nelegálneho prisťahovalectva a následne zníženie počtu nelegálnych prisťahovalcov, ktorí sa zdržiavajú v Spojenom kráľovstve.
Podľa štatistík ministerstva vnútra v roku 2018, keď sa začal prílev imigrantov, prišlo cez La Manche na malých člnoch a člnkoch 299 ľudí, v roku 2019. – 1843, v roku 2020. – 8466 v roku 2021. – 28 516, zatiaľ čo v roku 2022. – 45 755 ľudí.
Nelegálni prisťahovalci sú počas čakania na rozhodnutie o azyle ubytovaní v hoteloch prenajatých vládou. Ako koncom marca informovala BBC, vláda v tom čase prenajímala 395 hotelov, v ktorých bolo ubytovaných 51 000 ľudí (odvtedy sa tento počet skôr zvýšil, než znížil). Náklady na to predstavujú 6,2 milióna libier denne, teda viac ako 2,25 miliardy libier ročne.
Okrem toho sú tu však aj nepriame náklady, pretože umiestnenie migrantov v hoteloch znamená, že do týchto hotelov nebudú chodiť turisti, ktorí by nielen platili za ubytovanie, ale aj živili miestne ekonomiky. Okrem toho pocit sociálnej istoty neposilňuje ani skutočnosť, že približne 80 – 90 % nelegálnych migrantov tvoria slobodní mladí muži z rôznych kultúrnych prostredí.
Britská vláda má v úmysle premiestniť nelegálnych prisťahovalcov z hotelov na bývalé vojenské základne, do nepoužívaných ubytovní alebo na veľké lode kotviace v blízkosti pobrežia, pričom poukazuje na to, že ubytovanie by malo spĺňať len základné životné potreby, inak sa stáva magnetom pre ďalších. Tieto plány sa zatiaľ neuskutočnili.
Britská vláda dúfa, že nelegálnych prisťahovalcov odradí aj hrozbou, že ich pošle späť do Rwandy. V apríli minulého roka vtedajšia šéfka ministerstva vnútra Priti Patelová uzavrela s touto krajinou dohodu, podľa ktorej by nelegálni prisťahovalci prekračujúci La Manche mohli byť deportovaní do Rwandy, kde by im v prípade opodstatnenosti mohol byť udelený azyl.
V dôsledku odvolaní právnikov nelegálnych prisťahovalcov, ako aj zásahu Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu sa prvý deportačný let naplánovaný na jún minulého roka neuskutočnil, ale premiér Rishi Sunak je rozhodnutý, že plán sa nakoniec uskutoční. Podľa médií by vláda chcela, aby sa lety do Rwandy začali v septembri. Uvidíme, či Európsky súd pre ľudské práva opäť nezasiahne.