Prorocké slová Pavla VI. v Humanae Vitae nachádzajú potvrdenie predovšetkým v Afrike, ktorá sa stala obeťou neomaltuziánskych pokusov Západu, ktorý podriaďuje pomoc akceptácii antihodnôt súvisiacich so sexualitou a rodinou. Na čiernom kontinente však odoláva pro-life kultúra silnejšia ako ideológia.
Málokto si pamätá, že Pavol VI. si vo svojom ráznom odsúdení antikoncepcie jasne uvedomoval, že rôzne techniky, ktoré bránia manželskému aktu zachovať si prokreatívny význam, budú čoraz viac využívané neomaltuziánskymi agentúrami s úmyslom zabrzdiť to, čo podľa nich predstavuje veľkú pohromu svetovej spoločnosti: preľudnenie. Humanae vitae už jasne videla, že “vlády môžu byť preto ľahko zvádzané, aby tomuto nebezpečenstvu čelili aj radikálnejšími opatreniami ” (§ 2).
Z pera Pavla VI. vyšla nielen diagnóza, ale aj pravdivé a správne odsúdenie: “Konečne treba starostlivo uvážiť, aká nebezpečná moc by sa dala do rúk tým predstaviteľom verejnej moci, ktorí sa nestarajú o prikázania morálneho zákona. Či dakto bude môcť vyčítať verejnej moci, že používa na riešenie ťažkostí svojho národa to, čo sa manželom uznáva za dovolené na riešenie niektorej rodinnej ťažkosti? Kto zabráni, aby verejná moc nepodporovala také antikoncepčné prostriedky, ktoré budú považovať za účinnejšie, ba dokonca ich nenariadila používať všetkým, kedykoľvek to uzná za potrebné?“ (§ 17).
Dnes je jasnejšie ako kedykoľvek predtým, že obavy Pavla VI. sa stali bežnou realitou. A pripomína nám to predovšetkým africká skúsenosť, ktorá dostala priestor počas kongresu venovaného Humanae vitae, ktorý 19. – 20. mája 2023 zorganizovala Medzinárodná katedra bioetiky Jérôme Lejeune a z ktorého sú teraz k dispozícii videozáznamy prejavov a niektoré písomné správy (pozri tu).
Obianuju Ekeocha, biologička a prezidentka organizácie Kultúra života v Afrike, začala veľkou, ale často zabúdanou pravdou: “Neexistuje miesto, kde by sa maltuziánska teória a myšlienky premietli do národných politík v takej miere ako na africkom kontinente“, kontinente, ktorý sa stal synonymom nekontrolovaného a nezodpovedného populačného rastu.
Afrika má v skutočnosti najvyšší počet detí na jednu ženu (4,5): pre Taliansko, ktorého populácia je v súčasnosti na pokraji vyhynutia, je to prízrak. Prečo však Afrika naďalej dosahuje takúto pôrodnosť? Odpoveď Ekeocha je všetko iné ako obranná: “Prečo vieme tak málo o antikoncepcii? Pretože nemáme vzdelanie? Alebo nemáme prístup k chemickej antikoncepcii? Nie, antikoncepcia sa nedokáže presadiť, aspoň v niektorých častiach Afriky, kvôli nášmu postoju k deťom“.
Deti sa stále považujú za naplnenie manželského života, deti sú oslavou. Vysokej pôrodnosti v skutočnosti zodpovedá aj nízke používanie antikoncepcie a vysoká miera jej nedodržiavania. Preto sa presadzuje rozširovanie podkožných antikoncepčných implantátov, ako ukázala masívna kampaň v Keni v roku 2021
Hovoríme o šialených sumách okolo 9 miliárd USD ročne, “aby sme bojovali proti pomyselnému nepriateľovi plodnosti afrických žien,” vysvetľuje Ekeocha. Peniaze vyčlenené výlučne na tento účel: “Existuje mnoho prípadov, keď nemocnica, ktorá nemá život zachraňujúce antibiotiká, je plne zásobená liekmi a antikoncepčnými pomôckami“. Rovnako prekvitajú aj projekty “reprodukčného zdravia”, ktoré sú teraz priamo zamerané na africké deti a antikoncepcia je im ľahko dostupná v školách. Školy, v ktorých veľmi často “v knižnici nie sú takmer žiadne knihy” alebo dokonca chýbajú samotné knižnice.
A potom zdravotné riziká spojené s antikoncepciou: “priberanie, vypadávanie vlasov, strata hustoty kostí, strata libida, nevoľnosť, vaginálny výtok, potenciálne smrteľné krvné zrazeniny“. Škody, ktoré ešte zhoršujú “mobilné kliniky“, ktoré prídu do dediny, “implantujú antikoncepciu a odídu ďalej“. Ak máte problém, musíte ísť k lekárovi, ktorý je vzdialený 1 – 2 míle. Predstavte si ženy, ktoré mali krvné zrazeniny ako nežiaduce účinky”.
Otec Apollinaire Cibaka Cikongo, rektor univerzity v Mbujimayi v Konžskej demokratickej republike, zasa odsudzuje “ničenie sexuality a rodiny, ktoré už niekoľko desaťročí iniciuje Západ, najmä pokiaľ ide o antikoncepciu a potraty aj v našich najodľahlejších dedinách, niekedy s bolestnou alebo zištnou pomocou zdravotníckych a charitatívnych inštitúcií cirkví“.
Najnovší prípad sa odohral v Bulengo, v dedine Goma v bývalom Belgickom Kongu. Od 11. apríla do 11. mája tam mimovládna organizácia Ipas DRC spustila operáciu bezpečného potratu. Dr. Célestin Iyango, vedúci organizácie, uviedol, že ide o “poskytovanie starostlivosti súvisiacej s interrupciami, plánovaním rodiny a liečbou pohlavne prenosných infekcií. Mali sme viac ako dvesto prípadov žiadostí o prístup k starostlivosti o bezpečný potrat”. Potraty a plánovanie rodiny ako starostlivosť: rozhodne “západný” jazyk.
Podľa P. Cikonga chýbajú mikroskopy v mnohých nemocniciach, zatiaľ čo nechýbajú “všetky najmodernejšie antikoncepčné prostriedky, ktoré sú distribuované bezplatne a niekedy aj duchovnými”! Tak ako v každej africkej dedine je dnes možné bezplatne sa dostať na stránky s pornografickým materiálom. Veľkých finančníkov nezaujímajú skutočné problémy afrických národov, ale dosiahnutie cieľov ich ideologických programov.
A robia to vydieračskými a neokolonialistickými metódami, pričom “rozvojovú pomoc, verejnú alebo súkromnú, podriaďujú akceptácii antihodnôt v oblasti rodiny, sexuality a plodenia, populárnym alebo vzdelávacím projektom, ktoré sú v rozpore s prirodzeným právom a základmi tradičnej kultúry čiernej Afriky”, vysvetľuje duchovný. A uvádza osobnú skúsenosť: “Koľko projektov nebolo financovaných, pretože sme vyhlásili, že v mojej dedine nie sú LGBT ľudia!“
Preto je Humanae Vitae “predovšetkým príkladom autonómie a slobody rozlišovania a rozhodovania, ktoré musí čierna Afrika znovu získať a chrániť pred ideológiami, nátlakmi a vydieraním modernosti,” vysvetľuje Cikongo.
Jeho slová opakuje aj Ekeocha, ktorá však pripomína nám, obyvateľom Západu, že rozhodne nie sme chránení pred vydieraním silných mocností. Myslieť si, že určité veci sa tu nikdy nestanú, že nemôžeme skončiť vo verziách podobných čínskej “politike jedného dieťaťa”, je obrovský omyl. “Ak a keď sa vláda rozhodne kontrolovať populáciu, určite to bude môcť urobiť. Budú tlačiť svoju populáciu smerom, ktorý si ani nevieme predstaviť. Presne tak, ako sa to stalo počas pandémie a teraz pri takzvanej klimatickej núdzi“.
“Musíme byť vďační Cirkvi, ktorá naďalej prezentuje učenie obsiahnuté v tejto encyklike. Bez ohľadu na tlak vlád a farmaceutického priemyslu Cirkev naďalej pevne stojí na svojom. V Afrike je antikoncepcia otázkou ľudských práv. Ak sa náuka Humanae Vitae stratí, ľudia už nebudú chránení; preto sa postavme a bráňme Humanae Vitae,” uzavrela Ekeocha.
Smutnou správou je, že dnes musíme brániť Humanae Vitae pred ľuďmi Cirkvi na príliš vysokých pozíciách.
Zdroj: lanuovabq.it