Miera plodnosti v západných krajinách sa blíži k historickému minimu. V minulom roku ani jedna západná krajina neprekročila úroveň 2,1 dieťaťa na ženu.
Ako potenciálne príčiny nízkej plodnosti na Západe boli uvádzané rôzne faktory vrátane emancipácie žien, úpadku religiozity a postmaterialistické hodnoty. Jednou z nich, ktorej sa donedávna venovala malá pozornosť, sú zákony o autosedačkách.
Jordan Nickerson a David Solomon vo fascinujúcom preprinte tvrdia, že zákony o autosedačkách zabránili v USA od roku 2000 viac ako 130 000 pôrodom. Ako sa im to podarilo? Mechanizmus je jednoduchý. Keďže do väčšiny áut sa nezmestia viac ako dve detské autosedačky, ak chce pár s dvoma deťmi mať tretie, musí si kúpiť oveľa väčšie auto. Pre mnohé rodiny je to však nepraktické alebo cenovo nedostupné, a tak sa uspokoja s dvomi deťmi.
Autori na začiatku uvádzajú, že zákony o autosedačkách sa časom stali oveľa prísnejšími. Od roku 1980 do roku 2020 sa priemerný vek (v závislosti od štátu), kedy môže dieťa sedieť v aute bez autosedačky, zvýšil z nuly na osem rokov, pričom k väčšiemu nárastu došlo od polovice 90. rokov 20. storočia.
V Európe sú zákony o detských autosedačkách ešte prísnejšie: deti musia sedieť v autosedačke až do výška 1,5 m, čo zodpovedá veku približne 12 rokov!
Nickerson a Solomon potom uvádzajú svoje hlavné zistenia. Na základe údajov zo sčítania ľudu v USA vytvorili model pravdepodobnosti, že žena v danom roku porodí dieťa. Prediktorom záujmu bol ukazovateľ toho, či žena mala v príslušnom roku a štáte dve deti mladšie ako veková hranica.
Zistili, že v porovnaní so ženami, ktoré mali aspoň jedno dieťa nad vekovú hranicu, tie, ktoré mali dve deti pod vekovou hranicou, mali výrazne nižšiu pravdepodobnosť, že v danom roku porodia. Okrem toho sa ich účinok obmedzil na domácnosti s autom – ako sa dalo očakávať na základe navrhovaného mechanizmu.
Aký veľký bol tento účinok? Pravdepodobnosť, že ženy s dvoma deťmi pod vekovou hranicou porodia v danom roku, bola o 0,73 percentuálneho bodu nižšia, čo predstavuje pokles o 7,8 % v porovnaní so všetkými ženami s dvoma deťmi. Aj keď sa to možno nezdá veľa, je to podobné ako pri iných účinkoch. V jednej štúdii sa napríklad zistilo, že povinná školská dochádzka znižuje počet pôrodov mladistvých o 8,8 %.
Detské autosedačky určite nepatria k hlavným faktorom nízkej pôrodnosti na Západe, ale je pravdepodobné, že v prípade ich absencie by pôrodnosť bola vyššia. Zaujímavé je, že autori skúmali aj ich vplyv na počet úmrtí pri dopravných nehodách a zistili, že je malý, v roku 2017 predstavoval len 57. To znamená, že na každý zachránený život zabránili v 140 prípadoch narodeniu tretieho dieťaťa v rodine.
Toto porovnanie by naznačovalo, že prísne zákony o autosedačkách môžu zlyhať v teste nákladov a prínosov. Podobne ako mnohé iné politiky znejú dobre – vždy však treba myslieť na nezamýšľané dôsledky.
Zdroj: dailysceptic.org