Menovanie monsignora Shen Bina za šanghajského biskupa tri mesiace po tom, čo ho za biskupa v tejto diecéze určila čínska vláda v rozpore s dohodami z roku 2018, odhaľuje skutočný pomer síl na tomto poli. Vo Vatikáne to však stále nepochopili.
Vzťahy medzi Čínou a Svätou stolicou teraz pripomínajú scénu, v ktorej ona opúšťa jeho, on beží za ňou a prosí ju, aby sa vrátila domov. Presne takýto dojem vzbudzuje oznámenie Svätej stolice z 15. júla o preložení biskupa Shen Bina z diecézy Haimen do diecézy Šanghaj, ktorá je už desať rokov neobsadená.
Problém je v tom, že o tomto menovaní rozhodla čínska vláda pred viac ako troma mesiacmi, takže 4. apríla sa Mons. Shen Bin bez súhlasu Svätej stolice oficiálne ujal úradu v Šanghaji, čím bola porušená “tajná” predbežná dohoda z októbra 2018.
Štátny sekretár Pietro Parolin na jednej strane odsúdil porušenie dohôd už druhýkrát v priebehu niekoľkých mesiacov (v novembri 2022 išlo o prípad monsignora Jána Penga Weizhao), avšak bez toho, aby použil silnejšie slová, a na druhej strane vyjadril ochotu Vatikánu pokračovať v dialógu.
Pokiaľ ide o Shen Bina, pápežovo rozhodnutie má “zaceliť kanonickú nezrovnalosť vzniknutú v Šanghaji” s ohľadom na “väčšie dobro diecézy”. Vatikánsky štátny sekretár vyjadril nádej, že takéto jednostranné rozhodnutia sa už nebudú opakovať a že Čína bude dohodu rešpektovať. Pritom spomenul, že v rámci dialógu s čínskou vládou je potrebné vyriešiť ešte tri otázky: “biskupskú konferenciu; komunikáciu čínskych biskupov s pápežom; evanjelizáciu”.
Vzhľadom na doterajšie skúsenosti s čínskou vládou po približne piatich rokoch existencie zmluvy už s prvým bodom – menovaním biskupov -, je jasné, že ďalšie tri patria do ríše snov, prinajmenšom kým bude tento režim existovať.
Hoci nikto nepochybuje o snahe Svätej stolice o dialóg, je zrejmé, že Pekingu je to úplne jedno. Naopak, dohoda je mu užitočná na neutralizáciu Svätej stolice (ktorá sa nevyjadruje, aby neohrozila dialóg), zatiaľ čo proces “sinizácie” Cirkvi a prenasledovania tých, ktorí sa nepodriaďujú direktívam komunistickej strany, „veselo“ pokračuje.
Aprílové vymenovanie monsignora Shen Bina do Šanghaja vládnymi orgánmi je preto zjavne zámerným gestom pohŕdania s cieľom ukázať absolútnu moc Pekingu. A niet pochýb o tom, že – nech si to zdôvodňujeme ako chceme – pápežovo potvrdenie ex post menovania Mons. Shen Bina je pre Svätú stolicu zahanbujúce a ponižujúce, pretože jej neostáva nič iné než prosiť, aby sa to už viac neopakovalo.
To znamená, že v najlepšom prípade bude o ďalších menovaniach biskupov stále rozhodovať Peking, ale pred ich zverejnením bude informovať Svätú stolicu, aby sa aspoň navonok zachovalo zdanie konsenzu.
Faktom zostáva, že čínsky komunistický režim vôbec nemá záujem o skutočný dialóg so Svätou stolicou ako so sebarovným partnerom. Najvážnejším – a najnebezpečnejším – problémom však je, že vo Vatikáne to doteraz nepochopili a naďalej ustupujú bez toho, aby za to niečo dostali, čím obetujú aj čínskych katolíkov.
Zdroj: lanuovabqt.it