Podľa prieskumu zverejneného v marci je odovzdávanie náboženstva v katolíckych rodinách výrazne slabšie ako v židovských alebo moslimských rodinách. V dechristianizovanej spoločnosti je dôsledné praktizovanie v rodinách nevyhnutnou podmienkou pre zachovanie náboženskej praxe z generácie na generáciu.
Iba rodiny, ktorým záleží na náboženskej praxi a ktoré sa dokážu chrániť pred negatívnymi kultúrnymi vplyvmi, môžu dúfať, že svojim deťom odovzdajú živú vieru, vyplýva zo zistení francúzskych sociológov, ktorí pre denník La Croix komentujú najnovšie údaje o neúspechu súčasného katolicizmu pri odovzdávaní viery novým generáciám.
Francúzskych katolíkov asi najlepšie charakterizuje Gad Elmaleh. francúzsko-marocký židovský komik, ktorý sa v posledných rokoch priblížil ku kresťanstvu, sa vo svojej najnovšej šou jemne paroduje to, čo považuje za nedostatok hrdosti katolíkov na svoje náboženstvo, keď simuluje reakciu žida, moslima a kresťana na otázku o ich identite. Kým prví dvaja sa bez ostychu hlásia k svojej náboženskej príslušnosti, katolík tápe: “Takže… je to trochu zložitejšie. Ako to povedať? Ehm… No… Mama je pokrstená. Moja sestra je ateistka… Otec, kde si?
Táto scénka vtipne ilustruje krízu odovzdávania viery v katolíckych rodinách, ktorú podporuje aj údaje Národného štatistického inštitútu INSEE vo Francúzsku, ktoré sú nemilosrdné. Vo vekovej kategórii od 18 do 59 rokov tvoria katolíci 29 percent francúzskej populácie. Pred desiatimi rokmi to bolo 43 percent.
91 percent detí v židovských rodinách si zachováva vieru svojich rodičov a 84 percent v moslimských rodinách, zatiaľ čo v katolíckych rodinách iba 67 percent. – Rozhodujúce sú v tomto prípade náboženské praktiky ako modlitba, omša alebo púť. Ak sa tomu nevenuje potrebná pozornosť, praktizujúce rodiny vychovávajú nepraktizujúce deti, ktoré zasa vychovávajú svoje deti k neveriacim,” hovorí Yann Raison du Cleuziou, sociológ katolicizmu.
Profesor Pierre Bréchon, ktorý sa zaoberá hodnotami vo francúzskej spoločnosti, naopak konštatuje, že tie rodiny, ktoré sa dokážu chrániť pred cudzími kultúrnymi vplyvmi, sú tie, ktoré sú účinné pri odovzdávaní viery. Ide teda skôr o konzervatívne a ortodoxné rodiny, ktoré dbajú na katolícku výchovu svojich detí tým, že im starostlivo vyberajú školu, mládežnícke hnutia a okruh priateľov.
Podľa už citovaného du Cleuzioua je pri odovzdávaní evanjelia v rodine okrem náboženských praktík dôležitý aj “celostný” charakter viery, ktorá musí preniknúť do všetkých oblastí života dieťaťa. Na druhej strane, delegovať odovzdávanie viery na inštitúcie alebo iné osoby sa ukazuje ako neúčinné.
Denník La Croix cituje aj katolíckych rodičov dnešných tridsiatnikov, ktorým sa
nepodarilo odovzdať vieru. Konkrétne spochybňujú názor, že vo veciach viery
treba deťom ponechať slobodnú voľbu, nech sa rozhodnú, keď budú dospelí.
Potvrdzujú to aj štatistiky. Len 2 % mladých ľudí vychovaných v nepraktizujúcich rodinách sa v dospelosti vráti k viere.
Zdroj: la-croix.com/