Maďarská vláda sa nevzdá práva veta v súvislosti s novou dohodou EÚ s africkými, karibskými a tichomorskými krajinami, pokiaľ dostane od Európskej komisie záruky, že eurokrati túto širokú dohodu o spolupráci nezneužijú na prevzatie právomocí členských štátov v oblasti migračnej politiky a tzv. sexuálnych práv.
Maďarskí politici sa obávali nátlaku v súvislosti so zavádzaním genderovej ideológie vrátane dotieravej propagácie sodomie a iných sexuálnych deviácií na školách. Maďari upozorňovali, že prijatie dohody by znamenalo aj masívny prílev exotického obyvateľstva do Európy (umožnenie nelegálnej migrácie, zavedenie štatútu tzv. klimatických azylantov).
Cieľom dohody je podľa Bruselu konečne odstrániť chudobu a uľahčiť postupnú integráciu krajín AKT (Afrika, Karibik, Tichomorie) do svetového hospodárstva. V skutočnosti zaväzuje zmluvné strany k implementácii Agendy 2030 a Parížskej dohody o dekarbonizácii hospodárstva. Už v preambule sa zdôrazňuje záväzok v súlade s Agendou 2030 pre udržateľný rozvoj, naliehavosť riešenia globálnych environmentálnych výziev, význam stratégie PP v oblasti zmeny klímy o naliehavej potrebe vybudovať stabilné, udržateľné nízkouhlíkové hospodárstvo a spoločnosť odolnú voči zmene klímy, zrýchlenú eko-digitálnu transformáciu. Zaväzuje sa bojovať proti diskriminácii a nerovnostiam tak, aby “nikto nebol vynechaný”.
Dohoda obsahuje mnoho odkazov na potrebu podpory antikoncepcie a potratov. V článku 27 sa výslovne uvádza potreba spolupracovať na “riešení výziev a príležitostí vyplývajúcich z rýchleho rastu populácie”. V článku 29, ktorý sa týka zdravia, sa okrem iného uvádza, že “zmluvné strany budú podporovať všeobecný prístup ku komoditám a zdravotníckym službám v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia vrátane plánovania rodiny, informácií a vzdelávania a začlenenia reprodukčného zdravia do národných stratégií a programov”. “Reprodukčné zdravie” reálne zahŕňa potraty na požiadanie a “sexuálne zdravie” znamená napríklad podporu homosexuality, transsexuality a iných deviantných praktík. V článku 62 sa upozorňuje na pozitívnu úlohu migrácie pri dosahovaní trvalo udržateľného rozvoja – pokiaľ je “dobre riadená”.
Po tom, čo sa mu v posledných týždňoch dostalo uistenia – aj prostredníctvom písomného vyhlásenia Jutty Urpilainenovej, komisárky EÚ pre medzinárodné partnerstvá, v ktorom ubezpečila, že odkazy na “sexuálne práva” v dohode nie sú pre členské štáty právne záväzné – šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó 19. apríla oznámil, že jeho krajina prestane blokovať nadobudnutie platnosti dohody.

– “Keďže všetky rozhodnutia o migrácii a sexuálnej výchove, ako aj o zamestnávaní a integrácii cudzincov sú ponechané na členské štáty a my nebudeme mať právnu povinnosť týkajúcu sa sexuálnych práv, domnievame sa, že môžeme splniť očakávania parlamentu a súhlasiť s tým, aby EÚ podpísala dohodu post-Cotonou,” povedal Szijjártó.
Dohoda, ktorá od afrických krajín vyžaduje, aby sprístupnili moderné prostriedky “antikoncepcie” vrátane … interrupcie, sterilizácie alebo hormonálnych injekcií, a tiež aby podporovali gender ideológiu a zaujali spoločný postoj k týmto otázkam v medzinárodných organizáciách, by sa mala ratifikovať v najbližších týždňoch na samite na Samoe.
Nová dohoda so 79 krajinami AKT bola dokončená v roku 2021 po troch rokoch rokovaní. Odvtedy s ratifikáciou spomedzi krajín EÚ otáľalo len Maďarsko, ktoré vznieslo námietky ani nie tak voči požiadavke, aby africké krajiny univerzalizovali interrupcie, ako voči ich migračnej politike.
Dohoda vyvolala obavy aj u niektorých afrických krajín. Dôvodom boli odkazy na nediskrimináciu na základe “sexuálnej orientácie”. Začiatkom apríla Uganda prijala nové právne predpisy, ktoré ukladajú prísne tresty odňatia slobody za homosexuálne činy. Podobný zákon bol navrhnutý aj v Ghane.
Bola uzavretá nová dohoda o rozvoji a spolupráci medzi EÚ a AKT na 20 rokov. Tento komplexný dokument – na rozdiel od predchádzajúcej dohody z Cotonou – pokrýva takmer všetky aspekty života, od podnikania po vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť a rodinné otázky.
Nová dohoda presahuje rozsah dokumentu, ktorý má nahradiť. Pomoc podmieňuje implementáciou a uplatňovaním nových ustanovení o poskytovaní “reprodukčného zdravia a sexuálnych práv” (SRHR) a komplexnej sexuálnej výchovy (CSE), hoci si nezískala všeobecné prijatie v celej Európskej únii.
Dohoda je právne záväzná a v prípade nesplnenia podmienok v nej stanovených môže Brusel pozastaviť akúkoľvek pomoc, ktorú sa zaviazal poskytnúť signatárskym štátom na rozvoj. Inými slovami, európskym ideológom sa podarilo do dohody prepašovať ustanovenia, ktoré sa dajú použiť na vydieranie napríklad afrických krajín, ktoré nespĺňajú “normy týkajúce sa potratov alebo LGBTQ”.
Platnosť dohody z Cotonou sa končí na konci júna 2023 a má ju nahradiť súčasná dohoda, označovaná ako dohoda po skončení platnosti dohody z Cotonou.
Zdroje: euractiv.com, consilium.europa.eu, politicalnetworkforvalues.org, budapesttimes.hu, pch24.pl