„Pôrodnosť detí je hlavným ukazovateľom na meranie nádeje národa. Ak sa ich rodí málo, znamená to, že nádej je malá. A to má dôsledky nielen z hospodárskeho a sociálneho hľadiska, ale podkopáva to aj dôveru v budúcnosť.“ To sú slová pápeža Františka z jeho posolstva účastníkom stretnutia na tému demografickej krízy v Taliansku, ktoré sa konalo v piatok 12. mája vo Večnom meste.
Tretí ročník podujatia s názvom „Všeobecný stav pôrodnosti“ (Stati generali di natalità), ktorý bol zorganizovaný talianskym Fórom združení zameraných na rodinu, sa konal neďaleko Vatikánu, v Auditóriu na Via della Conciliazione. V prítomnosti talianskej premiérky Giorgie Meloniovej okrem iného pápež František vo svojom príhovore uviedol:
Dnes sa narodenie detí často považuje za súkromnú záležitosť rodičov. To vyvoláva u mladej generácie rastúci pocit neistoty, rozčarovania a strachu. Mladí ľudia žijú v spoločenskej atmosfére, v ktorej sa založenie rodiny javí ako titanské úsilie a nie je hodnotou, ktorú by všetci uznávali a podporovali.
V tejto situácii si iba tí bohatší môžu vďaka vlastným zdrojom dovoliť väčšiu slobodu dať svojmu životu konkrétnu podobu. To je nespravodlivé a ponižujúce. Mladšie generácie zažívajú viac ako ostatní pocit dočasnosti a neistoty, takže zajtrajšok sa im zdá ako nedobytná hora. Nemožnosť nájsť si stálu prácu, ťažkosti s obživou, nedostupné domy, obrovské náklady na nájomné a nedostatočný zárobok na to, aby to zvládli, to všetko sú ťažkosti, s ktorými sa mnohí mladí ľudia stretávajú. Tieto problémy súvisia s politikou, pretože pred našimi očami sa voľný trh bez potrebných korekcií stane nemilosrdným a vytvorí situácie ešte väčšej nerovnosti.
Pápež poukázal na to, že v súčasnosti sú ohrozené najmä ženy, ktoré sú často nútené voliť medzi kariérou a materstvom alebo sú zaťažené nadmerným bremenom starostlivosti o rodinu, najmä keď sa musia navyše starať o starších ľudí alebo o ľudí, ktorí nie sú samostatní. V tomto bode zostávajú ženy otrokmi tohto tlaku na voľbu, ktorý im neumožňuje stať sa matkami.
Preto je podľa pápeža – potrebná nápaditá dlhodobá prorodinná politika. Je potrebné pripraviť úrodnú pôdu, ktorá umožní rozkvitnúť novej jari a nechať za sebou demografickú zimu. Pápež povedal, že okrem zmien v demografickej politike je potrebná aj zmena mentality. Rodina totiž nie je problémom spoločnosti a štátu, ale je nevyhnutnou súčasťou riešenia.
– Nemôžeme sa pasívne zmieriť s tým, že toľko mladých ľudí má problém uskutočniť svoje sny o rodine a sú nútení znížiť latku túžby, uspokojujúc sa so súkromnými a priemernými náhradami: zarábaním peňazí, kariérou, cestovaním, žiarlivým strážením voľného času… Všetky tieto veci sú dobré a správne, ak sú súčasťou väčšieho projektu, dávajúceho život okolo seba a po sebe; ak naopak zostanú len pri individuálnych túžbach, vädnú v egoizme a dospejú k vnútornej únave.
Takýto je stav mysle spoločnosti, ktorá sa odrodila: vnútorná únava, ktorá anestetizuje veľké túžby a charakterizuje našu spoločnosť ako spoločnosť únavy! Dajme opäť dýchať túžbam mladých ľudí po šťastí! Áno, túžia po šťastí. Dovoľme im znovu dýchať, otvorme im cestu. Každý z nás zažíva, aká je miera vlastného šťastia: keď sa cítime naplnení niečím, čo vyvoláva nádej a hreje dušu, a spontánne sa o to chceme podeliť s ostatnými. Naopak, keď sme smutní, siví, začíname sa brániť, uzatvárame sa do seba a všetko vnímame ako hrozbu, konštatoval pápež.
Svätý Otec zdôraznil, že plodnosť, podobne ako pohostinnosť a prijatie, by sa nikdy nemali stavať do protikladu, pretože sú to dve strany tej istej mince. Umožňujú nám merať mieru šťastia v spoločenstve. Šťastné spoločenstvo rozvíja túžbu rodiť, integrovať, prijímať, zatiaľ čo nešťastné spoločenstvo sa redukuje na súhrn jednotlivcov, ktorí sa snažia za každú cenu brániť to, čo majú. A často sa im nedarí usmievať sa.
Po tom, ako sa František podelil o svoje obavy z demografie, obrátil sa na zhromaždenie so slovami nádeje, ktorá nie je pozitívnym myslením ani prchavým optimizmom, ale je životným postojom. Živí angažovanosť na strane dobra, rastie, keď dávame zmysel vlastnému životu a životu iných, keď ponúkame svoje schopnosti a zdroje pre spoločné dobro. Nádej prináša zmenu a otvára nás budúcnosti. V tejto súvislosti pápež vyzval Generálne stavy na plodnosť zázemia nádeje.
– Zázemie, kde nepracujeme na objednávku, pretože nám niekto platí, ale kde všetci spoločne pracujeme práve preto, že všetci chceme mať nádej. A preto dúfam, že tento ročník bude príležitosťou “rozšíriť zázemie”, vytvoriť na mnohých úrovniach veľké spojenectvo nádeje, zdôraznil František. – Je dobré vidieť, ako sa tu spája svet politiky, svet obchodu, bankovníctva, športu, zábavy, žurnalistiky, aby sa zamysleli nad tým, ako prejsť od zimy k demografickej jari.
O tom, ako sa znovu narodiť nielen fyzicky, ale aj vnútorne, aby sme každý deň vyšli na svetlo a osvetlili zajtrajšok nádejou. Bratia a sestry, nepodľahnime šedivosti a planému pesimizmu, kompromisnému úsmevu. Neverme, že dejiny sú už nastavené, že sa nedá nič urobiť, aby sa trend zvrátil. Pretože – poviem to jazykom, ktorý mám radšej, jazykom Biblie – práve v najvyprahnutejších púšťach Boh otvára nové cesty (porov. Iz 43, 19). Hľadajme tieto nové cesty spoločne v tejto vyprahnutej púšti! – dodal.
Rečníci na konferencii sa väčšinou vyhýbali najkontroverznejším otázkam, ktoré vyvoláva demografický pokles v Taliansku, ako sú potraty, náhradné matky alebo masová migrácia. Sústredili sa najmä na riešenia, ako je sociálna pomoc, zvýšenie starostlivosti o deti a daňové úľavy.
Napriek tomu minister poľnohospodárstva Francesco Lollobrigida, kľúčová postava krajne pravicovej strany Fratelli d’Italia (FDI) Giorgie Meloniovej, na štvrtkovej konferencii poznamenal, že otázka pôrodnosti je znepokojujúca, “pretože chceme chrániť kultúru, jazyky Talianska”.
Giorgia Meloniová, ktorá v septembrových voľbách získala najväčší podiel ženských hlasov, ale nepovažuje sa za feministku, urobila z matiek a rodín ústrednú časť svojho prejavu. “Žijeme v čase, keď hovoriť o pôrodnosti, materstve, rodine je ešte ťažšie, niekedy sa to zdá byť takmer revolučným činom,” povedala.
Počet obyvateľov Talianska rástol až do roku 2014, keď sa tento trend obrátil. Vo štvrtok minister hospodárstva Giancarlo Giorgetti varoval, že klesajúca pôrodnosť v Taliansku by mohla do roku 2042 znížiť hrubý domáci produkt (HDP) o 18 %.
Zdroj: lacroix.com, tkkbs.sk, vaticannews.com