Pri príležitosti 65. výročia smrti Pia XII. sa na Gregoriánskej univerzite konala konferencia o “nových dokumentoch z pontifikátu… a ich význame pre židovsko-kresťanské vzťahy”. – Dnes vieme, že Pius XII. sa v troch verejných prejavoch nielenže zmieňoval o strašnom osude Židov, ale snažil sa ich aj čo najviac zachrániť, – zdôraznil na podujatí Michael Hesemann, ktorý už 14 rokov skúma informácie z vatikánskych archívov.
Podujatie je výsledkom trojročnej intenzívnej práce historikov, ktorí preskúmali tisíce doteraz neznámych dokumentov, medzi nimi aj zoznam 3 200 Židov ukrytých v cirkevných inštitúciách. Dr. Hesemann zdôrazňuje, že “čiernu legendu” okolo Pia XII., podľa ktorej mal byť pápež ľahostajný a mlčať k vyhladzovacím aktivitám Nemcov, treba rázne odmietnuť.
Doterajšie výskumy predstavujú úplne opačný obraz. – Už v roku 1939. sa [pápež] pokúsil získať 200 000 víz pre nemeckých Židov, ale udelených ich bolo menej ako 10 000,” zdôraznil nemecký výskumník. Ako dodal, pri viac ako 40 diplomatických intervenciách v krajinách podriadených alebo spojeneckých s Hitlerom sa Svätému Otcovi podarilo dosiahnuť odloženie alebo dokonca zrušenie plánovaných deportácií. – To zachránilo životy 947 000 ľudí, ako to dokazujem vo svojej knihe,” zdôraznil historik.
Medzi novými dokumentmi bol aj list z decembra 1942 adresovaný pátrovi Leiberovi, pápežskému sekretárovi, v ktorom sa opisuje holokaust. Ako upozorňuje Dr. Hesemann, nie je známe, či tajomník tieto informácie odovzdal pápežovi, ale aj keby to urobil, Svätému Otcovi chýbali dôkazy, aby na základe týchto informácií mohol intervenovať. Je však pravda, že vo svojom vianočnom príhovore z roku 1942 odsúdil nacistické zločiny, aj keď všeobecným spôsobom. Bol si totiž vedomý, že slová treba vážiť, aby nevyprovokoval nacistickú odvetu voči obyvateľstvu pod nemeckou okupáciou vrátane možného urýchlenia holokaustu.
V zákulisí Pius XII. robil všetko, čo bolo v jeho silách, aby sa postavil proti nacizmu. Ako uviedol Dr. Hesemann, od októbra 1939 bol dokonca v kontakte s nemeckými generálmi, ktorí plánovali odstavenie od moci a ukončenie vojnových akcií. Pápež túto skupinu nielen podporoval, ale zohrával aj úlohu sprostredkovateľa medzi nimi a spojencami, vysvetlil nemecký historik. – Doslova riskoval osud svojej krajiny a svoj život pre vyššie dobro, aby sa zbavil Hitlera a nacizmu. Takže to bol naozaj veľmi odvážny človek,” uzavrel prednášateľ.
Zdroj: ekai.pl