Pred niekoľkými mesiacmi na sociálnych sieťach kolovala reklama na Barillu. V jednej talianskej škole sa na obed rozdávajú cestoviny carbonara. To je v poriadku, deti sú hladné, potrebujú jesť. Ale jedno dieťa ich však nemôže jesť. Môžete hádať prečo – cestoviny obsahujú bravčovú masť. Jedna z kamarátok povie rodičom, že je to hrozné, že jej kamarát Gabriel nemohol jesť cestoviny, pretože v nich bolo – bravčové mäso.
Keďže otec je skvelý kuchár zaumienil si, že vymyslí nový recept na cestoviny, aby ich ten kamarát mohol jesť. Zhromaždil najlepších kuchárov na svete, ktorí sa špecializujú na carbonaru, a spoločne vyvinuli cestoviny carbonara bez bravčového mäsa. Barilla nazval tieto cestoviny – akože inak – “inkluzívna carbonara” a dodal, že jedlo by malo spájať, nie vylučovať, a vysvetlil, že carbonara sa musí prispôsobiť multikultúrnemu svetu.
Je teda jasné, že kultúra, ktorá je povinná zmeniť sa, je tá európska, aby prijala rozmanitosť, aj keď to znamená obetovať vlastnú jedinečnosť. Aké je skryté posolstvo? Ak berieme tieto slová vážne, je to, že tradičný recept, ten, ktorý vždy existoval, je – exkluzívny, vylučujúci.
A morálka diverzity či rozmanitosti stotožňuje inkluzívne s dobrom a exkluzívne so zlom. Všetko exkluzívne treba vylúčiť. Recept, ktorý by sa mal odteraz v mene inklúzie, rozmanitosti a kríženia propagovať, je nový bez slaniny, recept, ktorý sa vymyká tradičnej definícii. Inými slovami, Barilla sa neuspokojí s tým, že ponúkne nový recept na cestoviny – napodobeniny carbonaras, pre tých, ktorí majú radi falšované recepty – ale morálne vylepšené carbonaras. Inými slovami, ideológia rozmanitosti, alebo ak chcete, ideológia inkluzívnosti, dokonca kolonizovala stôl. A toto už nie je nepodstatný detail.
Odteraz si môžeme byť istí, že na všetkých školách a na všetkých akciách, kde bude podávané špagety carbonara, budú všetkým podávané iba tie, inkluzívne. Pre istotu.
7sur7.be