Posledné tri nemecké jadrové elektrárne boli odstavené o polnoci 15. apríla. Po šiestich desaťročiach sa táto epocha v Nemecku skončila. No možno nie tak celkom, pretože niekoľko hodín po odstavení – ako informoval bulvárny Bild – sa nemecká energetika musela zachraňovať elektrinou z francúzskych reaktorov.
Zelení a environmentalisti sa však radujú. Podľa ministerky životného prostredia Steffi Lemkeovej “odchod od jadrovej energie zvýši bezpečnosť Nemecka“. A líderka Zelených Ricarda Langová napísala na Twitteri: “Teraz sa bude obnoviteľnej energii dariť“. Organizácia Greenpeace zorganizovala pre atómku honosné rozlúčkové večierky pri Brandenburskej bráne a v Mníchove. Iní boli menej nadšení.
Bavorský premiér Markus Soder požadoval, aby sa reaktory opäť pripojili k sieti – buď od budúcej zimy, alebo po parlamentných voľbách. Soder, podobne ako liberáli z FDP, vsádza na jadrovú syntézu. Podľa neho by jadrové elektrárne mali prejsť do kompetencie spolkových krajín. “Kým trvá energetická kríza a prechod na obnoviteľné zdroje energie sa nedarí, musíme využívať všetky formy energie. Vzdanie sa jadrovej energie a ďalšie využívanie uhlia sa ani zďaleka nepribližuje ochrane životného prostredia,” – povedal bavorský premiér a dodal, že “dokonca aj Japonsko sa chce napriek katastrofe vo Fukušime vrátiť k väčšiemu využívaniu jadrovej energie”.
Zelení však trvajú pevne na svojom. Bývalý minister životného prostredia Jurgen Trittin v rozhovore pre Die Zeit zdôraznil, že jadrová energia “by viedla Nemecko k obnoveniu energetickej závislosti od Ruska“. “Odtiaľ pochádza urán”. – vysvetlil. Priemyselníci a odborníci sa však obávajú, že odklon od atómu by viedol k nedostatku energie. “Elektrickú energiu potrebujeme 24 hodín denne, 365 dní v roku”. – Andreas Lutzerath, generálny riaditeľ výrobcu hliníka Trimet, zdôraznil. Pretože niekedy nesvieti slnko a nefúka vietor. “Ak je v novembri, decembri, januári tma a vietor a fotovoltika, pokrývajú len niekoľko percent dopytu, kde vezmeme zvyšok?” – opýtal sa odborník na energetiku profesor Harald Schwarz. Podľa neho bude problém s nedostatkom elektrickej energie v Nemecku trvalý. “Vyzerá to viac-menej takto: vyskočíme z lietadla z výšky 10 000 metrov bez padáka, ale s množstvom materiálu a skvelými nápadmi. Cestou dole – diskutujeme o tom, ako ušiť padák. Mohlo by to vyjsť, ale ja by som radšej neriskoval.” – uzavrel.
Zatvorenie posledných nemeckých jadrových elektrární sa časovo zhodovalo s otvorením prvého reaktora v EÚ za posledné desaťročie a pol – vo Fínsku.
Zdroj: sieci.wpolityce.pl