Rusko-ukrajinská vojna, sankcie a nimi spôsobené hospodárske straty, inflácia a financovanie maďarskej opozície zo zahraničia – to boli témy piatkového ranného rozhlasového rozhovoru s maďarským premiérom.
Nemecký kancelár Olaf Scholz povolil dodávku tankov Leopard 2, po ktorých Ukrajina žiadala stíhačky – povedal moderátor relácie na úvod rozhovoru s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v piatok ráno. Premiér na to reagoval slovami, že Nemecko bolo pôvodne ochotné poslať iba prilby, nie smrtiacu techniku, pretože tú považovalo za spôsob zapletenia sa do vojny. Teraz posiela tanky, zdôraznil Viktor Orbán.
Jasne vidno, že ak sa nepostavíte na nohy, budete do konfliktu zatiahnutí, vyhlásil premiér a dodal, že keby bola vlani zvolená ľavicová vláda, Maďarsko by už bolo vo vojne.
Ľudia si však jasne vybrali medzi vojnou a mierom, povedal Viktor Orbán a dodal, že záujmom Maďarska je preto zostať mimo vojny. Maďarsko urobí všetko pre mier a nenechá sa vtiahnuť do konfliktu. Vojna by sa mala skôr lokalizovať než internacionalizovať, povedal.
Pokiaľ ide o tlak, ktorý
je v súčasnej situácii vyvíjaný na vládu, premiér Orbán povedal: “bijú
nás, bijú, kopú a hryzú” a dodal, že využívajú všetky prostriedky, ktoré
majú k dispozícii, aby Maďarsko vtiahli do vojny, a maďarská ľavica financovaná
zo zahraničia je na strane vojny.
Pre nás je bezpečnosť Maďarska na prvom mieste, povedal Viktor Orbán a vysvetlil, že aj elementárna ľudská morálka si vyžaduje prímerie a mierové rokovania.
Maďarský premiér hovoril aj o dôsledkoch sankcií. Uviedol, že nemecké hospodárstvo utrpí v roku 2023 stratu 175 miliárd eur. Na základe toho vyčíslil aj straty, ktoré utrpí Maďarsko.
V tomto roku Maďarsko príde o 9 miliárd eur. To je stratený rast a predstavuje približne 4,8 % HDP krajiny, uviedol premiér a dodal, že vláda nebude blokovať sankcie, keď nebudú dotknuté životne dôležité maďarské záujmy, ale Maďarsko bude vetovať sankcie v oblasti energetiky.
“Urobili sme tak v prípade ropy, robíme tak v prípade zemného plynu a urobíme tak aj v prípade jadrovej energie,” zdôraznil premiér a podčiarkol, že skutočnosť, že 1,4 milióna ľudí vyplnilo národnú konzultáciu o sankciách, je silným základom pre rokovania. Maďarský postoj je jasný: maďarský ľud chce, aby jeho hlas bolo počuť aj v Bruseli, povedal Orbán a poznamenal, že v západnej Európe nie je priestor pre hlasy ľudí, pretože protivojnové hlasy sú potláčané. To však nie je prípad Maďarska.
Na záver rozhovoru sa Viktor Orbán dotkol témy inflácie, ktorá je podľa neho “verejným nepriateľom”. Dominuje v myslení verejnosti a hlavnou úlohou vlády je znížiť infláciu. Kabinet už dal ekonomike pilulku, povedal premiér a dodal, že miera inflácie by mala od marca začať klesať a v decembri sa vrátiť na jednocifernú úroveň. Zároveň uviedol, že sankcie, ktoré by zvýšili infláciu, nebudú akceptované.