Vo Vatikáne sa uskutoční stretnutie organizované nadáciou Fratelli tutti. Zúčastní sa na ňom okrem iných približne 30 nositeľov Nobelovej ceny. Cieľom je podporiť globálnu spoluprácu a univerzálne bratstvo.
Stretnutie organizuje vatikánska nadácia Fratelli tutti, ktorej cieľom je propagovať myšlienky vyjadrené v rovnomennej encyklike pápeža z roku 2020. Encyklika bola adresovaná všetkým ľuďom dobrej vôle; obsahuje výzvu na budovanie globálneho spoločenstva založeného na rešpektovaní náboženskej rozmanitosti a na spolupráci pre tzv. lepší zajtrajšok. Františkov dokument kritizovali aj niektorí ateisti sympatizujúci s kresťanstvom ako text, ktorý sa úplne vzdáva perspektívy večného života a ľudský život predstavuje len v horizontálnom rozmere.
Fratelli tutti obsahuje dve modlitby, jednu ekumenickú a druhú všeľudskú. Môžu sa ich modliť kresťania, ktorí odmietajú učenie Cirkvi, ako aj nekresťania; dokument je zameraný najmä na spoluprácu s moslimami. Stretnutie, ktoré sa uskutoční 10. júna, je súčasťou série Svetových stretnutí bratstva. Tentoraz bude jeho mottom “Nie sami”.
Cieľom stretnutia je podporiť bratstvo a dialóg ako formu riešenia konfliktov. Očakáva sa, že podujatie sa skončí “výzvou k úsiliu o medziľudské bratstvo”, informovala argentínska agentúra Télam s odvolaním sa na “vatikánske zdroje”.
Stretnutie sa uskutoční na Svätopeterskom námestí vo Vatikáne. Okrem nositeľov Nobelovej ceny (vrátane laureátov mierovej ceny bývalého kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santosa a súčasného východotimorského prezidenta Josého Ramosa-Hortu) sa na ňom zúčastní aj 193 mladých ľudí zo 193 krajín sveta. Ďalší sa podelia o svoje skúsenosti s bratstvom prostredníctvom videokonferencie.
V
súvislosti s myšlienkami presadzovanými encyklikou Fratelli tutti bol v marci
tohto roku v hlavnom meste Spojených arabských emirátov Abú Zabí otvorený multireligiózny
chrámový komplex. Popri katolíckom kostole stála synagóga a mešita; projekt
realizoval Vysoký výbor pre ľudské bratstvo, ktorý vznikol z iniciatívy Svätej
stolice. Výbor tvoria katolíci (vrátane kardinála a biskupov), moslimovia,
židia a ateisti.
Zdroje:
eKAI.pl, PCh24.pl