Všetka tma sveta nedokáže zahasiť svetlo jedinej sviečky. Sv. František z Assisi
streda, 31 mája, 2023
paradigma.sk
  • Cirkev
  • Sociálna náuka Cirkvi
  • Politika
  • Spoločnosť
  • História
  • Demografia
  • LGBT
  • Multi-kulti
  • Stručné správy
  • Ekumenizmus
No Result
View All Result
paradigma.sk
No Result
View All Result

Brutálne prenasledovanie kresťanov zo strany islamských džihádistov v africkej krajine

29. apríla 2023
in Stručné správy

Kresťania v Burkine Faso nemôžu praktizovať svoju vieru, povedal páter Wenceslao Belem.

 

Katolícky kňaz páter Wenceslao Belem vydal v Španielsku svedectvo o extrémnom prenasledovaní, ktorému sú kresťania v Burkine Faso vystavení v dôsledku násilia a tlaku islamských džihádistov, ktorí sa snažia vyhnať kresťanské obyvateľstvo zo západoafrickej krajiny.

 

„Od prvých útokov v roku 2015 už kresťania nemôžu slobodne uplatňovať svoje právo na náboženskú slobodu,“ povedal v katedrále Almudena v španielskom Madride.

„Od začiatku teroru bolo zatvorených viac ako 2 000 škôl,“ pokračoval. „Útočia na školy tým, že ich menia na daaras [islamské školy vyučujúce Korán]; útočia na katolícke kostoly tým, že zabíjajú alebo unášajú kresťanov, najmä katechétov, kňazov a iných angažovaných laikov. A chcú zaviesť nosenie celotelových závojov pre všetky ženy bez ohľadu na náboženstvo. Mnohé kresťanské dievčatá musia chodiť do školy so závojom, aby sa vyhli nálepkovaniu, ohováraniu, bitiu alebo dokonca únosu.“

páter Wenceslao Belem vydáva v Španielsku svedectvo o prenasledovaní

Podrobne opisujúc stále prítomné nebezpečenstvá spojené s účasťou na nedeľnej svätej omši a riziká pre kňazov a veriacich, ktorí musia cestovať, aby mali prístup k sviatostiam, kňaz povedal: „V nedeľu a vo sviatok polícia, armáda alebo dobrovoľníci obkľučujú kostoly, aby sme sa mohli modliť a sláviť svätú omšu bez nebezpečenstva. Na cestách vedúcich do dedín kladú teroristi výbušné míny, aby nám a armáde zabránili v prístupe. Takto môžu naďalej izolovať obyvateľstvo, ktoré bude trpieť hladom a núdzou, ak neprestúpi na islam.“

Belem uviedol, že kňazi pred odchodom z domu idú najprv na spoveď zo strachu, že ich pred návratom môžu zabiť. „Chodiť do dedín a poskytovať pastoračnú pomoc obyvateľstvu je už veľmi nebezpečné. Musíme sa veľa modliť, prijímať sviatosti, spovedať sa, predtým ako ideme poskytovať pastoračnú pomoc v prípade, že sa nevrátime.“

Keďže veriaci sú v mnohých oblastiach izolovaní a tisíce škôl a farností sú kvôli prenasledovaniu zatvorené, Belem vysvetlil, že Cirkev vysiela omše a katechézy prostredníctvom rozhlasu, aby sa dostala k čo najväčšiemu počtu katolíkov. „Teraz pomocou diecézneho rozhlasu vysielame omše, poskytujeme katechézy a máme programy o náboženskej slobode,“ uviedol. „Dnes je v Burkine zatvorených viac ako 4 600 škôl, mnoho farností a viac ako 1 700 000 vnútorne vysídlených ľudí.“

Aby sa bezpečne dostali cez džihádistické skupiny, mnohé laické aj rehoľné ženy sa začali prezliekať do moslimského odevu, aby neboli zabité, unesené alebo prinútené k moslimským sobášom. Kňaz vyjadril obdiv nad odvahou takýchto žien, ktoré sa vystavujú nebezpečenstvu, aby ošetrovali chorých kresťanov, a vyhlásil: 

„Keď vidíme katolícke zdravotné sestry, ktoré sa zverujú do Božieho milosrdenstva, prezliekajú sa za moslimky a idú do dedín, prechádzajú cez nebezpečné zóny, idú okolo teroristov, aby zachraňovali životy, aby sa starali o chorých ľudí, ktorí nemohli utiecť, je to povzbudivé a hovoríme, že to Boh zachraňuje.“

Páter Belem vyrozprával aj príbeh pátra Jacquesa Yaro Zerba, ktorý bol zavraždený práve 2. januára tohto roku, keď bol na ceste do jednej z dedín, aby slúžil pohrebnú svätú omšu za katechétu. „Mal ísť s jedným farníkom, ale v poslednej chvíli sa rozhodol ísť sám. Cestou ho zastavili teroristi. Keďže ho poznali a vedeli, že sa pre svoju katolícku vieru nedá zastrašiť, vzali ho niekoľko metrov od dedinskej kaplnky, zastrelili ho a odišli s jeho autom. Kresťania počuli hluk, išli sa naň pozrieť a zistili, že to bol páter Jacques Zerbo.“

Okrem mučeníctva sa kňazi stretávajú aj s únosmi, ako o. Belem rozprával o farárovi, ktorého zajali v roku 2019 a o ktorom sa zatiaľ neobjavili žiadne správy. „V marci 2019 bol unesený o. Joel Yougbare, farár z Djibo v diecéze Dori, a dodnes o ňom nemáme žiadne správy,“ povedal Belem. „V máji toho istého roku bol počas nedeľnej omše zavraždený kaplán Simeon Yampa a päť ďalších farníkov. V roku 2021 bol zabitý aj ďalší kňaz Rodrigues Sanou a španielsky misionársky kňaz Antonio Cesar Fernandez. Ďalší farníci boli unesení, niektorí boli prepustení, iní nie.“

V tohtoročnej správe o prenasledovaní kresťanov vo svete Open Doors ponúkla podrobnosti o islamskom násilí voči kresťanom v Burkine Faso a o skupinách zodpovedných za politické a náboženské otrasy, ktorými krajina prechádza, medzi ktoré patrí aj al-Káida.

V ich správe sa uvádza: „Medzi militantné islamské skupiny pôsobiace v krajine patria Jamaat Nusrat al-Islam wal Muslimeen (JNIM), Islamský štát Západná Afrika (ISWA), Islamský štát Veľká Sahara (ISGS), al-Káida v islamskom Maghrebe (AQIM), al-Murabitoun, Ansar Dine a Boko Haram. Kresťania v krajine trpia nedostatkom bezpečnosti. Mnohí z nich sa stali terčom útokov a boli zabití v rokoch 2021 a 2022. Kresťanským ženám a dievčatám hrozia únosy, znásilnenia a sobáše z donútenia. Prípadov sexuálnych útokov pribudlo, keďže extrémistické skupiny využili neistotu spôsobenú pandémiou COVID-19 na rozšírenie kontroly. Na druhej strane sú kresťanskí chlapci často verbovaní do militantných jednotiek, čo tiež slúži na oslabenie kresťanskej cirkvi. Vzhľadom na takýto tlak sú mnohí kresťania nútení úplne opustiť svoje domovy.“

Deti v utečeneckom tábore blízko hlavného mesta

Zhrnutie a celú správu Open Doors o súčasnom prenasledovaní kresťanov v Burkine Faso nájdete tu.

Podobne aj organizácia  Cirkev v núdzi (ACN), ktorú po druhej svetovej vojne založil maďarský norbertínsky kňaz páter Werenfried van Straaten, uviedla, že hoci Burkina Faso „bola dlho považovaná za príklad pokojného spolužitia medzi náboženstvami“, pričom kresťania tvoria „približne štvrtinu obyvateľstva“ a moslimovia „niečo vyše 60 % z 21 miliónov obyvateľov“, napriek tomu sa od roku 2015 „severné a východné časti krajiny stali ohniskom násilných extrémistov„.

ACN ďalej uviedla, že „Burkina Faso je teraz hlavným dejiskom džihádistického teroru v Saheli. V hodnotenom roku sa situácia ešte viac zhoršila. V dôsledku toho je viac ako milión ľudí na úteku, mestá pripomínajú mestá duchov, nespočetné množstvo farností bolo opustených a viac ako 1 000 škôl bolo zatvorených. Mnohé deti sú násilne verbované ako detskí vojaci „Božieho bojovníka„. Dňa 4. júna 2021 džihádisti uskutočnili svoj doteraz najhorší útok pri dedine Solhan v pohraničnej oblasti medzi Burkinou Faso a Nigerom. Zabitých bolo takmer 160 ľudí a množstvo domov bolo vypálených. Konferencia biskupov hovorila o ‚noci hrôzy‘.“

Napriek krutosti súčasného prenasledovania páter Belem na záver svojho príhovoru katolíkom v Madride vyslovil nádej pre trpiacu Cirkev v Afrike, nádej zakotvenú v sile kríža a Božej láske.

„Sme presvedčení, že zlo nebude mať posledné slovo. S nádejou budeme pokračovať v boji proti terorizmu s naším jediným ‚kalašnikovom‘, našou neviditeľnou, ale veľmi účinnou zbraňou: modlitbou, prijímaním sviatostí pri svätej omši a ružencom.“

„Zomieranie z lásky k Bohu a k druhým ničí korene síl zla,“ vyhlásil kňaz. „Vďaka vám sme Cirkev prenasledovaná, ale nie zabudnutá. Vieme, že nás podporujú modlitbou. S Bohom je vždy spása!“

 

Zdroj: lifesitenews.com

0
ShareTweetSend

Stručné správy

  • Multimiliardové straty pivného koncernu, ktorý sa zapojil do kultúrnej revolúcie, sa zvyšujú
  • Kanadskí rodičia vyzvaní, aby 1. júna nechali deti doma na protest proti „Mesiacu pýchy“
  • EÚ chce premiestniť tisíce migrantov do krajín ako Poľsko, Maďarsko a Slovensko
  • Inštitút Ordo Iuris o útokoch OSN na život, slobodu a ľudské práva
  • Progresívne zmeny v nemeckej cirkvi. Diecéznym pastierom mládeže sa stala tridsaťročná žena
  • Arcibiskup notoricky nebezpečnej diecézy má päť strážnych psov a cestuje s ozbrojeným sprievodom
  • Zelení vo Francúzsku chcú odstrániť náboženské sviatky z kalendára
  • Požehnanie pod dúhovou vlajkou alebo „synodalita“ v praxi už aj v Poľsku

Najčítannejšie

24 hodín     7 dní     30 dní    

  • Hriech alebo krehkosť? Jazyková revolúcia v Cirkvi
  • Kanadskí rodičia vyzvaní, aby 1. júna nechali deti doma na protest proti „Mesiacu pýchy“
  • EÚ chce premiestniť tisíce migrantov do krajín ako Poľsko, Maďarsko a Slovensko
  • Svätý Tomáš Akvinský a medzináboženský dialóg
  • Multimiliardové straty pivného koncernu, ktorý sa zapojil do kultúrnej revolúcie, sa zvyšujú
  • Inštitút Ordo Iuris o útokoch OSN na život, slobodu a ľudské práva
  • Prof. Roberto de Mattei: Revolúcia a zničenie rodiny. Kto a prečo sa snaží rozbiť Boží poriadok?
  • „My, belgickí biskupi, požehnávame homosexuálne páry s pápežovým súhlasom.“
  • Arcibiskup notoricky nebezpečnej diecézy má päť strážnych psov a cestuje s ozbrojeným sprievodom
  • Katolícky ateizmus – najnebezpečnejšia forma modernizmu?
Najčítannejšie za 7 dní:

  • Hriech alebo krehkosť? Jazyková revolúcia v Cirkvi
  • Vatikán po kritike v Portugalsku náhle stiahol známku Svetových dní mládeže 2023 ale v programe ponecháva Agendu 2030
  • Svätý Tomáš Akvinský a medzináboženský dialóg
  • Španielsky psychológ a sexuológ: Neexistuje porno bez následkov
  • Ekoúzkosť a apokalyptická rétorika deštruktívne ovplyvňuje duševné zdravie ľudí
  • Kardinál Müller: Cirkev nie je mimovládna organizácia ani propagačné byro nového človeka
  • „Zachráňte La Planète!“ Svedectvo štrnásťročného Brita o tom, čo ich učia v škole.
  • Požehnanie pod dúhovou vlajkou alebo „synodalita“ v praxi už aj v Poľsku
  • Progresívne zmeny v nemeckej cirkvi. Diecéznym pastierom mládeže sa stala tridsaťročná žena
  • Prof. Roberto de Mattei: Revolúcia a zničenie rodiny. Kto a prečo sa snaží rozbiť Boží poriadok?
Najčítannejšie za 30 dní:

  • „My, belgickí biskupi, požehnávame homosexuálne páry s pápežovým súhlasom.“
  • Francúzska laická skupina obnovuje i stavia kríže a ide obnovovať vieru do Írska
  • Otázka za milión: sú židia a moslimovia Abrahámovým potomstvom?
  • Hriech alebo krehkosť? Jazyková revolúcia v Cirkvi
  • Katolícky ateizmus – najnebezpečnejšia forma modernizmu?
  • Judaizmus nie je náboženstvom Starého zákona.
  • Korunovácia Karola III. katolíckymi očami
  • Platí aj po II. vatikánskom koncile, že „mimo Cirkvi niet spásy“?
  • Veľký plán – Sorosov recept a jeho nezdar v Maďarsku
  • Arcibiskup Paglia a postupný rozklad katolíckej morálky
Stránka tvorená z lásky k Cirkvi a svetu, ktorá nekĺže po povrchu.
Redaktor: Mikuláš Hučko
Email: info[zavináč]paradigma.sk
PayPal: info[zavináč]paradigma.sk
č. účtu:  SK16 3100 0000 0043 5004 5207
  • Cirkev
  • Sociálna náuka Cirkvi
  • Spoločnosť
  • História
  • Demografia
  • LGBT
  • Multi-kulti
  • Stručné správy
No Result
View All Result
  • Demografia
  • Správy zo sveta
  • Sociálna náuka Cirkvi
  • Multi-kulti
  • National
  • Cirkev
  • Stručné správy
  • LGBT

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist