Pre mnohých Pakistancov je nepredstaviteľné, aby kresťania vykonávali akúkoľvek inú prácu než tie spoločensky najnižšie služby,’ píše John Pontifex z anglickej pobočky Aid to the Church in Need v Catholic Herald. Po ceste na Blízky východ sa vyjadruje v mene tisícov bratov a sestier z Pakistanu, ktorí sú odsunutí na okraj spoločnosti a odsúdení na boj o prežitie.

Aktivista sa okrem iného stretol s dvoma sestrami, ktoré čelia súdnemu procesu za rúhanie. K tomu malo dôjsť, keď im jedna z pacientok odovzdala časť nálepky, ktorú odtrhla z lekárničky. Nálepka obsahovala verš z Koránu. Na druhý deň ráno prišiel do nemocnice rozzúrený dav a sestry ledva unikli smrti. Súdny proces trvá už dva roky a ženám hrozí doživotie za urážku Koránu.
V pakistanskom hlavnom meste sú kresťania natlačení v jednom zo slumov s domami natlačenými ako sardinky, známom ako 100. štvrť. Ako nám sami hovoria, vláda by ich rada pripravila aj o tento kus zeme, pretože má atraktívnu polohu, ale brzdí ju skutočnosť, že obyvatelia tvoria pracovnú silu v najmenej platených odvetviach. Obsluhujú kanalizačnú infraštruktúru, upratujú, pracujú v továrňach. Mnohokrát sa dostávajú do dlhovej špirály a v snahe zvládnuť situáciu sú nútení posielať svoje deti do práce.
Pomoc Cirkvi v núdzi sa snaží pomáhať mladým ľuďom prostredníctvom rozvoja štipendijných programov. Prekážkou v získaní vzdelania však nie je len chudoba. V školách či na univerzitách sú kresťania stigmatizovaní a dochádza dokonca k bitiu, ktorého cieľom je vynútená konverzia. Situácia mladých žien zostáva obzvlášť ťažká. Pravidelne sú unášané, násilne konvertované na islam alebo vydávané, pričom často dochádza aj k ich sexuálnemu zneužívaniu.
Napriek tejto ťažkej situácii kresťania držia spolu a nachádzajú nádej vo svojej viere. “Keď sme navštívili farnosti, neustále nás dojímala hlboká radosť veriacich z ich oddanosti Kristovi a ich spoločenstvu,” píše autor správy.
Zdroj: catholicherald.co.uk