Vraždenie kresťanov
Pakistan: Moslim zavraždil mladého kresťana, pretože ho “hnala silná nenávisť voči kresťanom a židom”. Muhammad Zubair 9. novembra okolo tretej hodiny ráno vtrhol do kresťanskej domácnosti, keď všetci spali. Po tom, čo spustil paľbu na 20-ročného Farhana Qamara, najmladšieho zo štyroch súrodencov, držal útočník celú rodinu takmer 40 minút ako rukojemníkov a bránil im priblížiť sa k smrteľne zranenému mladíkovi. Podľa otca zabitého muža, Ul Qamara:
“Môj syn bojoval o život, silno krvácal zo strelných rán. Opakovane nás nazýval ‘židmi’, keď nám nadával a mával na nás zbraňou. Všetci sme sa bezmocne prizerali a prosili ho, aby odišiel, ale on nechcel ísť…. Nakoniec [predtým, ako Mohamed opustil miesto vraždy,] namieril zbraň na moju manželku a prikázal jej, aby odomkla hlavnú bránu. Sadol si na svoju motorku, ktorá bola zaparkovaná vonku, vystrelil trikrát do vzduchu z pištole a dvakrát-trikrát zakričal: ‘Alláhu akbar’ [‘Alah je najväčší’] a potom odišiel preč.”
Keď Mohamed odišiel, rodina sa zhromaždila okolo svojho zakrvaveného syna a brata a začala volať o pomoc, ale “nikto z našich susedov nezasiahol ani potom, čo počuli prvé tri výstrely, ktoré Zubair vypálil na Farhana”. Farhan zomrel cestou do nemocnice; lekári potvrdili, že keby ho k nim priviezli čo i len o niekoľko minút skôr, mohli ho zachrániť. Podľa správy
“[Muhammad] Zubair nikdy neskrýval svoju nenávisť voči kresťanom, ale jeho správanie sa zhoršilo po tom, ako izraelsko-palestínsky konflikt minulý mesiac prerástol do vojny v Gaze… Niekoľko kresťanských rodín utieklo z dediny po tom, ako moslimovia zbili dvoch kresťanských bratov, Akiba Javeda a Ashera Javeda, za to, že údajne vyjadrili podporu Izraelu.”
Keď sa o vražde prvýkrát informovalo, rodina zatajila náboženský prvok, pretože otec povedal, že sa “obávajú odvety miestnych moslimov”:
“Mlčali sme, pretože sme nechceli, aby si náboženskí vodcovia mysleli, že vražde nášho syna dávame ‘náboženské zafarbenie’, ale toto je pravda… Chceme, aby bol Farhanov vrah potrestaný v súlade so zákonom. Ak sa nám nepodarí nájsť dobrého právneho zástupcu, obávam sa, že vraha pustia a potom v tejto dedine nebude v bezpečí žiadny kresťan. Prosím, pomôžte nám.”
Mozambik: Moslimskí teroristi zaútočili na kresťanskú dedinu v terorizmom sužovanom regióne Cabo Delgado a zabili štyroch ľudí. K útoku sa neskôr prihlásil Islamský štát. Podľa jednej správy:
Prostredníctvom propagandistických kanálov skupina predpokladala, že útok na ‘kresťanskú dedinu’ sa uskutočnil v piatok 10. novembra s použitím samopalov ‘vojakmi kalifátu’. Útok sa odohral počas ceremónie v rámci prípravy na ženský iniciačný rituál, ktorý bol naplánovaný na nedeľu 12. novembra, pričom teroristi vstúpili do tábora a spustili paľbu.”
Všeobecné moslimské násilie a nepriateľstvo voči kresťanom
Írsko: 23. novembra moslim alžírskeho pôvodu pobodal skupinu detí predškolského veku navštevujúcich súkromnú katolícku základnú školu Saint Mary’s v Dubline, keď deti okolo 13.30 hod. opúšťali školu. Pri útoku boli pobodané tri deti – dve dievčatá a chlapec vo veku 5 až 6 rokov – a asistentka, ktorá sa ich snažila brániť. Päťročné dievča bolo bodnuté v blízkosti srdca a podľa posledných správ z decembra je naďalej hospitalizované v kritickom stave. Podľa jednej správy:
“Motivácia útoku zostáva nejasná, avšak vzhľadom na minulosť útočníka a konkrétny cieľ, ktorým boli deti odchádzajúce zo známej írskej katolíckej základnej školy, sa protikresťanský motív nezdá byť nepravdepodobný.”
Hoci alžírsky útočník mal v minulosti záznam v registri trestov, jeho príkaz na deportáciu bol zrušený a v roku 2014 mu bolo udelené írske občianstvo. V reakcii na pobodanie vyšli do ulíc rozhnevaní írski občania a v ten večer sa vzbúrili.
Grécko: Dňa 11. novembra v meste Colonos 38-ročný moslim afganského pôvodu nožom dobodal 56-ročného Egypťana, pretože Egypťan konvertoval na kresťanstvo. Bodol ho do hlavy a do jednej ruky. Polícii, ktorá prišla na miesto činu a Afganca zatkla, povedal, že ho napadol, “pretože bol moslim a dal sa pokrstiť za kresťana”.
Nigéria: “Islamská polícia (Hisbah) zodpovedná za presadzovanie práva šaría v severozápadnej Nigérii,” uvádza sa v správe z 24. novembra, “nedávno obťažovala a zabránila piatim kresťanským dievčatám ísť do kostola v štáte Kano”:
“Kresťanské dievčatá išli do evanjelickej modlitebne, keď ich zastavila polícia Hisbah a požiadala ich, aby sa obliekli ako moslimky. Keď dievčatá odmietli, jeden z policajtov im povedal, že ak pôjdu do modlitebne, budú potrestané. Dievčatá boli prepustené po troch hodinách státia na slnku a po skončení bohoslužby.”
Jedna z piatich dievčat, Mária, povedala, že moslimskí dôstojníci im povedali, že sú terčom útoku, pretože “Izrael zabíja naše sestry v Gaze. Ak sa nám to bude páčiť, zabijeme aj vás.”
Uganda: Moslimský muž podpálil svoju manželku za to, že sa stala kresťankou. Hoci Hajara Namwase, 32-ročná matka troch detí, prijala Krista už v máji, pred svojím manželom, 42-ročným Musom Kalele, to tajila. Ten sa však 17. októbra nečakane vrátil z Južného Sudánu, zatiaľ čo ona bola ešte stále v kostole. Ponáhľala sa domov. “Keď som ho uvidela, dostala som strach,” povedala Namwase, “pretože som mala niekoľko evanjeliových citátov a malú knižočku Nového zákona, ktoré som nemohla skryť.” Keď uvidela kresťanské predmety, jej manžel sa rozzúril, odišiel z izby a vrátil sa s nádobou s plynom… Vzal niekoľko prestieradiel, zakryl ich okolo môjho tela a potom ma vyviedol z domu. Prinútil ma ľahnúť si. Vzal benzín, potom ho na mňa vylial a potom vzal škatuľku zápaliek, zapálil ju a oheň ma začal páliť.”
Jej dcéra zalarmovala susedov, ktorým sa ju podarilo zachrániť a odviezť do nemocnice. Jej manžel odvtedy ušiel do Južného Sudánu. Podľa správy:
“Namwase povedala, že sa obáva, kde bude bývať po prepustení [z nemocnice], keďže všetci jej príbuzní sú moslimovia, a čo bude s jej deťmi vo veku 4, 6 a 9 rokov, ktoré sa dostali do starostlivosti starej mamy z otcovej strany. Namwase, ktorá je stále hospitalizovaná v Kampale, má popáleniny tretieho stupňa na väčšine tela, poškodené nervy a na koži má množstvo červených škvŕn…”
Iný prípad: V Ugande 13. novembra gang moslimov surovo zbil dvoch kresťanov po ich vystúpení počas medzináboženskej debaty medzi moslimami a kresťanmi, ktorá sa konala v kostole. Dvaja kresťania, 32-ročný Musa a 27-ročný Swidiki, počas svojej prezentácie citovali z Biblie aj z Koránu, aby dokázali, že Mohamed bol falošný prorok a že pravdou je Kristus. Ešte predtým, než skončili, moslimovia prinútili kresťanov utiecť do domu neďalekého kresťana. O dve hodiny neskôr, keď sa zdalo, že vzduch je čistý, sa dvaja kresťania vynorili z úkrytu a začali sa vracať domov na motorke. Onedlho sa z tmy vynorila skupina moslimov a zastavila ich. Podľa svedectva Swidikiho moslimovia začali kričať:
“Alah akbar, toto sú nepriatelia nášho proroka Mohameda, ako aj nášho náboženstva. Kafiri [neveriaci]! Kafiri!”
Moslimovia rozbili motocykel “na kusy a roztrhali” ich Biblie a inú kresťanskú literatúru.
“Potom nás začali surovo biť tupými predmetmi, čo viedlo k zlomenine Musovej pravej nohy. Dvaja z útočníkov ma pevne držali a bili palicami, zatiaľ čo štyria ďalší bili Musu a šliapali po ňom, keď ležal uprostred cesty.”
Skôr než bitie dosiahlo smrteľnú úroveň, prišiel taxík; jeho blikajúce svetlá prinútili teroristov utiecť. Kresťania vrátane pastora, ktorý jedného z mužov spoznal, ich urýchlene odviezli do nemocnice.
Egypt: Koptská solidarita, ľudskoprávna organizácia so sídlom vo Washingtone, D.C., predložila 6. novembra správu pani Nazile Ghaneovej, osobitnej spravodajkyni OSN pre slobodu náboženského vyznania alebo viery. Správa s názvom “Obhajoba nenávisti na základe náboženstva alebo viery” sleduje históriu a pôvod nenávisti a diskriminácie pôvodných egyptských kresťanov, koptov, a to, ako sa táto nenávisť dostala dokonca do egyptskej ústavy a školských tried:
“Postavenie pôvodných egyptských Koptov bolo po stáročia podriadené a systematicky diskriminované. Kopti trpia dvojitou nespravodlivosťou, pretože žijú pod systematickou diskrimináciou zo strany egyptskej vlády a tiež zo strany bežných členov egyptskej spoločnosti, ktorí beztrestne útočia na Koptov a ich majetok. Kopti v Egypte žijú ako občania druhej kategórie.
“Kopti sú etnicko-náboženským obyvateľstvom, ktoré sa identifikuje ako potomkovia starovekých Egypťanov a civilizácie. Od arabskej invázie v polovici 7. storočia sa vládcovia správali ku koptskému obyvateľstvu s rôznymi stupňami diskriminácie a prenasledovania, ktoré sa pohybovali od radikálneho zvýšenia daní až po úplné masakry. Väčšina pôvodného obyvateľstva v priebehu šiestich storočí konvertovala na islam, aby unikla džizji [ochrannej dani] a ponižovaniu vyplývajúcemu zo statusu dhimmi. Termín “kopt” sa začal používať na označenie pôvodného kresťanského obyvateľstva, ktoré nekonvertovalo na islam….
“Hlavným prostriedkom na vštepovanie nenávisti založenej na právnych a politických rámcoch, ktoré vedú k netolerancii, diskriminácii a násiliu na základe náboženstva, je ustanovenie náboženstva. V Egypte ústava obsahuje články zaručujúce slobodu náboženského vyznania a kriminalizujúce diskrimináciu na základe náboženstva. Napriek tomu sa v druhom článku ústavy uvádza, že “islam je štátnym náboženstvom… a zásady islamskej šaríe sú hlavnými zdrojmi právnych predpisov”.
“Tieto vyhlásenia sú protichodné, keďže šaría odmieta náboženskú slobodu. Okrem toho je založená na nerovnosti – nadradenosti veriaceho (moslima) nad neveriacim (a tiež nadradenosti mužov nad ženami) a v skutočnosti zakazuje diskrimináciu a prenasledovanie menšinových vierovyznaní. Všetky články ústavy sa majú vykladať vo svetle a v podriadenosti článku 2. Stručne povedané, egyptská vláda nemôže uplatňovať protichodné zásady…. Dokonca aj [egyptské] vzdelávacie osnovy a školský systém sú preniknuté diskriminačným učením.”
Útoky na kresťanské kostoly
“Utečenec si z kostola odniesol aj drevený kríž. Vďaka výpovediam svedkov a analýze kamerového záznamu bol migrant nájdený v bezprostrednej blízkosti kostola a dočasne zadržaný. Na príkaz viedenskej prokuratúry bol prepustený. Ukradnutý drevený kríž priniesla späť do kostola jedna žena. Podľa polície nie je istý motív Sýrčana, ale údajne môže vylúčiť politický alebo náboženský motív.”
O dva dni neskôr, v nedeľu 26. novembra, ten istý moslimský muž (hoci väčšina správ túto súvislosť neuvádza) narušil omšu v najslávnejšom viedenskom chráme svätého Štefana. Opakovane kričal a preskakoval zábranu okolo hlavného oltára. Nasledujúci deň, 27. novembra, sa do katedrály vrátil. Po tom, ako ho objavili dvaja ochrankári, moslim “začal šalieť a vyhrážal sa, že podreže dvom zamestnancom krk skrutkovačom…”.
Podľa ďalšej správy:
“Po tom, ako jeden z nich zavolal políciu, 29-ročný muž utiekol. Polícia muža zatkla na námestí Stephansplatz a zabavila mu skrutkovač. Motív je zatiaľ nejasný. Výsluch zatiaľ nebol možný pre agresívne správanie obvineného. Na príkaz viedenskej prokuratúry bol prevezený do väznice.”
Nemecko: Dňa 27. novembra “neznáme osoby” poškodili Baziliku svätého Jána v Saarbrückene. Okrem iných znesväcujúcich činov odrezali jednu z rúk veľkej sochy Panny Márie a sťali hlavu malému Ježišovi, ktorého držali na jej hrudi. Poškodili aj oltár a zničili dve veľké sviece. Obľúbené sochy majú približne 300 rokov. Kantor baziliky Bernhard Leonardy po tom, čo potvrdil, že “postava Panny Márie bola vážne poškodená, dieťaťu Ježišovi bola odrezaná hlava”, povedal, že je “úplne šokovaný, ako mohli ľudia prísť na takéto myšlienky”, a dodal: “Toto nie je obyčajný vandalizmus, ale má to aj veľmi zvláštny symbolický význam.”
Podľa tejto správy:
“Mnohí boli v komentároch k príspevku [kantora] zdesení: ‘Neuveriteľné…’, ‘To ma necháva bez slov!’ alebo ‘Kto niečo také robí? To nedokážem pochopiť!”
“vo videu zverejnenom na Telegrame dvaja mladí ľudia údajne vyzvali na “svätú vojnu” proti Západu a zároveň ohlásili teroristický útok v Nemecku na 1. decembra…. Mladí ľudia si vraj dohodli stretnutie, na ktorom budú diskutovať o islamistickom útoku. Podľa toho chceli použiť zápalné zariadenia alebo malé nákladné auto na útok na vianočný trh alebo synagógu v Kolíne nad Rýnom. Predpokladá sa, že diskutovali aj o konkrétnom dátume svojich plánov… Obaja mladí ľudia sú považovaní za sympatizantov “Islamského štátu” (IS). Starší muž je bezpečnostnými orgánmi v Brandenbursku klasifikovaný ako ‘relevantná osoba’ na islamistickej scéne a v minulosti vraj upútal pozornosť šírením džihádistickej propagandy.”
Taliansko: Mladého moslima, identifikovaného ako Maročana zachytila na videozázname bezpečnostná kamera v kostole, ako kope a dupe po veľkých krížoch. Podľa slov Rádia Janov, ktoré video zverejnilo 10. novembra, “marocký moslim ničí 3 kríže v kostole v Taliansku a vyhráža sa policajtom. Nenávidia nás.” Predtým, 4. novembra, vznikol požiar v kostole Santa Maria vo Vado. Hoci bol podpaľač zadržaný, neboli zverejnené žiadne informácie o jeho totožnosti.
Švajčiarsko: Moslimskí migranti sa zmocnili kostola Saint Laurent v Lausanne na vlastné účely, a to aj ako toaletu. “Kostoly musia zostať otvorené pre všetkých, ale vyžaduje sa minimálna [úroveň] rešpektu,” reagoval kresťanský správca. “Ak by ste sa takto správali v mešite,” dodal, “vyhodili by vás – a oprávnene.”
Arménsko/Azerbajdžan: Podľa správy z 10. novembra:
“Azerbajdžan zbúral
arménsky kostol v Náhornom Karabachu, čím porušil predbežné rozhodnutie
Medzinárodného súdneho dvora…”
Sudán: Najmenej dve kresťanské budovy boli zbombardované a vážne poškodené uprostred bojov medzi súperiacimi vojenskými frakciami moslimského štátu. Najprv 1. novembra sa presbyteriánsky evanjelický kostol v Omdurmáne “okolo 21.00 h stal terčom silného ostreľovania zo strany Sudánskych ozbrojených síl (SAF), v dôsledku ktorého sa jeho bohoslužobná stavba ocitla v troskách“. Hoci v kostole, ktorého súčasťou je aj sirotinec, bolo niekoľko ľudí, nikto nebol zranený. Väčšina kostolnej stavby bola zničená tromi údermi, ktoré utrpela, a “všetko vo vnútri bolo zničené, vrátane Biblií a spevníkov”.
O dva dni neskôr, 3. novembra, bol bombardovaný aj rímskokatolícky misijný dom v Chartúme. Pri výbuchu bola zranená jedna mníška, ako aj matka a jej dve deti vo veku 4 a 7 rokov. Hoci tieto útoky súvisia s bojmi medzi sudánskymi ozbrojenými silami (SAF) a jednotkami rýchlej podpory (RSF), ktoré sa začali v apríli, zdá sa, že kresťanské objekty sú v chaose vojny zámerne terčom útokov. Podľa správy:
“Kresťanské miesta sú terčom útokov od začiatku konfliktu v apríli. Dňa 14. mája neznámi ozbrojenci zaútočili na koptskýchrám Mar Girgis (sv. Juraja) v oblasti Masalma v Omdurmáne… RSF 15. mája obsadili katedrálu v centre Chartúmu po tom, ako 14. mája evakuovali koptský chrám Panny Márie neďaleko prezidentského paláca a premenili ho na vojenské veliteľstvo… RSF údajne týždeň zastrašovali a obťažovali osoby v chráme, než ich prinútili odísť.
RSF údajne 16. mája vtrhli do budov biskupského chrámu na Prvej ulici v Chartúme, aby ich využili ako strategickú základňu … [a] vozidlo patriace rímskokatolíckej arcidiecéze Chartúm bolo pod hrozbou použitia zbrane ukradnuté. Dňa 3. mája bol napadnutý koptský chrám v severnom Chartúme (Bahri) po tom, čo bol v apríli bombardovaný a čiastočne spálený evanjelický kostol v tej istej oblasti... 28. apríla bola bombardovaná biblická škola Gerief v západnej časti Chartúmu. Bola zničená jej bohoslužobná aula, sály a študentské internátne izby… Dňa 17. apríla ozbrojenci prepadli areál anglikánskej katedrály v Chartúme…”